balgam.org https://www.balgam.org Balgam, Balgam Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, balgam.org Fri, 29 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sun, 19 May 2019 00:00:00 +0000 60 Balgam Çeşitleri https://www.balgam.org/balgam-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 17:24:29 +0000 Balgam çeşitleri, vücutta salgılanan balgam renklerine göre farklı bir sorunun işareti olabilir. Balgam öksürükle birlikte dışarıya atılan, vücuda giren yabancı maddelerin atılmasına yardımcı olan bir salgıdır. Bazen geni Balgam çeşitleri, vücutta salgılanan balgam renklerine göre farklı bir sorunun işareti olabilir. Balgam öksürükle birlikte dışarıya atılan, vücuda giren yabancı maddelerin atılmasına yardımcı olan bir salgıdır. Bazen geniz akıntısı gibi salgılar balgamla karıştırılsa da, balgamın özellikleri farklıdır. Normalde renksiz, berrak ve kıvamı akışkan olan balgam, renk değişimleri ve kıvamıyla hastalıkların teşhisinde önemli bir işaret olabilir. Balgam çeşitleri de balgamın renklerine ve yapısına göre sınıflandırılır. Hastalıkların daha kolay teşhis edilmesi için, balgam renkleri hastanın muayenesi sırasında değerlendirmeye alınmalıdır.

Renklerine göre balgam çeşitleri 

Yeşil renkli balgam: Solunum sistemindeki enfeksiyonlarda bakterilerden kaynaklanan iltihaplanma balgamın renginin yeşil olmasına neden olabilir. Yoğun kıvamdaki bu balgamın bakterilerde bulunan verdoperoksidaz pigmenti nedeniyle rengi yeşile döner. Bu balgam çeşidi daha çok kronik bronşitte, akciğer apsesinde, zatürre ve bronşektazi gibi hastalıklarda görülür. Astım hastalarının bir kısmında da yeşil balgam atılır. Eğer vücutta enfeksiyon olmazsa, balgam içeriğindeki eozinofil adı verilen hücrelerden dolayı yeşil renkte olabilir.

Kahverengi renkli balgam: Balgamın bu çeşidi daha çok mantarlardan kaynaklanan iltihaplanmada, karaciğerde bulunan amip kesesinin akciğere açılmasından kaynaklanır. Renginin kahverengi olmasının nedeni ise, balgama karışan kanın zamanla bu renge dönüşmesi yüzünden olur.

Sarı balgam: Bakterilerin solunum yollarında iltihaba neden olması sarı renkli balgama neden olabilir. Bu balgam çeşidi daha çok kronik bronşit hastalarında, tüberküloz ve zatürre hastalarında görülür.

Kırmızı renkli balgam: Eğer balgama taze kan karışırsa, balgamın rengi parlak kırmızı tonunda, eski kan karışırsa koyu kırmızı tonundan kahve tonlarına kadar bir renk meydana gelir. Bu balgam çeşidi daha çok tüberküloz hastalarında, akciğer kanseri olanlarda, akciğer embolisinde ve bronşektazi gibi rahatsızlıklarda görülür. Hastalıklar kanamaya neden olursa, balgam kırmızı renkte olur.

Siyah renkli balgam: Bu balgam çeşidi daha çok uzun süre kömür tozu soluyanlarda görülmektedir. Bunun nedeni balgamda olan  karbon tanecikleridir.

Gri renkli balgam: Bu balgam hava kirliliği olduğu zaman atılır. Aynı zamanda sigara içen kişilerde de gri balgam görülür.

Yeşil sarı renkli balgam: Bu balgam çeşidi safra yolları akciğere açıldığında görülür. Buna safrayla karışık balgam anlamını taşıyan bilifitizis de denir.

Pembe renkli balgam: Pembe renkli balgam aynı zamanda bol köpüklü olur. Bunun nedeni ise, sol kalp yetersizliğinden kaynaklanan akciğer ödemidir. Hastalarda aynı zamanda nefes darlığı, sık nefes alma kuru öksürük gibi belirtilerde görülür.

Paslı renkte balgam: Balgam rengi sarı renkte olduğunda, içine homojen olarak kan dağılırsa paslı balgam oluşur. Bu balgam çeşidi pnömokok adındaki mikropların neden olduğu zatürrenin en belirgin özelliğidir.

Şeffaf renkte balgam: Bu astım hastalarında görülen balgamdır. Bu balgamı çıkarırken hastalar oldukça zorlanır. Ancak balgamın miktarı ne olursa olsun, hastalar bunu çıkardığı sürece rahatlar. Bazen balgam iplikçik, inci tanesi şeklinde olabilir. Atipik zatürre hastaları da bu türde balgam çıkarabilir.

Vişne çürüğü renkte balgam: Bu balgam çeşidi zatürre yapan klebsiella bakterileri yüzünden olur. Vişne çürüğü renkte, şeffaf ve kıvamlı olan bu balgam zatürreye işaret eder. Ağır hastalarda, alkol bağımlısı olan kişilerde ve yaşlılarda görülürse hastalar için ölüm riski taşır.

Su gibi olan balgam: Bunun oluşma sebebi enfeksiyon değildir. Bronko aalvelor karsinom hastalarında ve akciğer ödemi olanlarda böyle köpüklü s]]> Rüyada Balgam Çıkarmak https://www.balgam.org/ruyada-balgam-cikarmak.html Thu, 29 Nov 2018 18:41:32 +0000 Rüyada Balgam Çıkarmak, bu rüyayı gören kişinin çözüm yolları, şans, bereket, bolluk, kurtuluş yolları, çare bulacağı ve büyük kısmete kavuşacağı şeklinde tabiri yapılmaktadır. Kişi, yaşamındaki umutsuzluk ve mutsu Rüyada Balgam Çıkarmak, bu rüyayı gören kişinin çözüm yolları, şans, bereket, bolluk, kurtuluş yolları, çare bulacağı ve büyük kısmete kavuşacağı şeklinde tabiri yapılmaktadır. Kişi, yaşamındaki umutsuzluk ve mutsuzluğundan özellikle de içine düşmüş olduğu karamsarlığından kurtulmasına delalet etmektedir. Ayrıca sönen gözünün ışığının tekrar parlamasına ve yaşam enerjisi ile yeniden canlanacağı anlamına gelmektedir. Bu rüyayı gören kişinin hayatı için kurmuş olduğu hayallerinin devam etmesine ve oldukça hayırlı ve çok güzel olayların yaşanmasına vesile olacağı rivayet edilmektedir. Rüyasında balgam çıkarttığını gören rüya sahibinin, bütün yaşadığı sıkıntılarından, dertlerinden ve sorunlarından kurtularak feraha çıkacağı şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişi için başında duran kara bulutların dağılacağını ve çevresindeki uğursuzluğun ortadan kalkarak kötü günlerin geride kalmasına ve yeniden güzel günlerin yaşanacağı şeklinde rivayet edilmektedir. Genellikle kişinin daha rahat, huzurlu ve esenlik içerisinde bir yaşam süreceği şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada Balgam Çıkarmak, rüyayı gören kişinin yaşamında büyük sıkıntılarının olduğu ve en kısa sürede bu sıkıntılarından kurtularak bolluğa ereceği şeklinde yorumu yapılmaktadır. Hatta çektiği dertlerinin tek tek kapanacağı ve ileri hayatında çok rahat bir yaşam sürmesine delalet etmektedir. Çoğunlukla tabircilere göre kişiler için bu rüya oldukça hayırlara vesile olacak bir rüya şeklinde yorumu yapılmaktadır. Özellikle rüya sahibinin yaşamış olduğu bıkkınlık durumundan ve umutsuzluğundan kurtularak çok daha renkli bir geleceğinin olacağı, yaşam enerjisinin aniden artarak yükseleceği şeklinde tabiri yapılmaktadır. Kişinin ileriye dönük olarak hem isteklerinin hem de hayallerinin olduğunu, ancak düşlediği umudunun olmadığı ve isteklerinin de olmayacağı şeklinde rivayet edilmektedir. 

Rüyada Balgam Çıkarmak
Rüyasında Balgam Çıkartmak, rüyayı gören kişinin içerisine attığı ve sustuğu konularda kendisinin üzüldüğü halde bu olayı başkasına yansıtmadığı ve kendisinde bir sır olarak saklayacağına tabiri yapılmaktadır. Ayrıca sakladığı bu sırrın yükünü taşıyamadığı ve bunun yüzünden çektiği sıkıntısından, gamından, kederinden ve ağırlığından en kısa süre içerisinde kurtularak daha rahat bir yaşam süreceği anlamına gelmektedir. Ayrıca rüya sahibinin içine atmış olduğu bu sırdan dolayı üzüntü duyup ağlamasına, kendini evine kapatmasına ve bütün sosyal yaşamından uzak durması nedeniyle ortaya çıkan meselelerden uzaklaşacağı şeklinde yorumu yapılmaktadır. Bunun ardından yeni aldığı karar sonucunda büyük bir adım atarak mutluluk içerisinde yaşayacağına delalet etmektedir. Kişinin, eğer yaşamında bir sağlık sorunu varsa hemen bu sorunundan kurtularak sağlığının düzeleceğine yorumlanmaktadır. Geçmişinde yaşamış olduğu bir takım sorunlar sebebiyle ortaya çıkan kişisel problemlerinin çözüleceğini işaret etmektedir. Ayrıca çekilen acılar sonrasında kendisini kötü hissetmesi ve bütün duygu ve düşüncelerinin olumsuz yönde iken bunlardan kurtularak mutlu ve huzurlu olan bir yaşam süreceği anlamına gelmektedir. 
]]>
Çoçuklarda Balgam Nasıl Çıkarılır https://www.balgam.org/cocuklarda-balgam-nasil-cikarilir.html Fri, 30 Nov 2018 13:06:11 +0000 Çocuklarda balgam nasıl çıkarılır, balgam solunum yollarında iltihap oluşmasından yada tahriş sebebiyle meydana gelen ve öksürerek çıkarılan sümüksü bir salgı olarak bilinir. Çocukların vücudunda düzenli olarak günd Çocuklarda balgam nasıl çıkarılır, balgam solunum yollarında iltihap oluşmasından yada tahriş sebebiyle meydana gelen ve öksürerek çıkarılan sümüksü bir salgı olarak bilinir. Çocukların vücudunda düzenli olarak günde ortalama 0,5 litre mukus üretilir. Çocukların solunum yollarına giren yabancı maddelerin içeriye girmesini engelleyen ve onları dışarıda tutan cilialar çocukların enfeksiyon kapmasını engeller. Eğer çocuklar solunum yolu enfeksiyonu kapmışsa vücudun doğal mekanizması yok olur. bu durumda solunum yolu daha fazla mukus üretmeye çalışarak kendini korumaya alır. Vücutta olması gerekenden daha fazla üretilen bu mukusa balgam adı verilir. Akciğer ve bronş rahatsızlıklarında balgam önemli bir yeri vardır. Balgamın miktarı var olan hastalığın cinsine göre değişmektedir. Bazı hastalıklarda şiddetli öksürük ile az miktarda balgam gelirken bazılarında ise bir hayli çok balgam çıkarılır. Balgamın rengi ve kokusu da hastalığın cinsi ve evresiyle değişmektedir. Çocuklar genel olarak balgamı çıkaramayıp yutacakları için çocuklarda mutlaka balgam söktürücü kullanılması  gerekir. Balgam enfeksiyon durumlarında zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağladığı için çocukların balgamı yutmaları doğru bir davranış değildir. Balgam söktürücü olarak kullanılacak olan ilaçlar ve bitkiler vardır. Ayrıca çocuklarda kullanılan öksürük şuruplarının çoğu balgam çıkarıcı etkiye sahiptir. Bir kısmında ise öksürüğü baskılayıcı özellik de vardır. Balgam söktürücü ilaçlar balgam miktarını da artıracağı için doktorlar tarafından pek tavsiye edilmez. Şifalı bitkileri doğal tedavi yöntemi olarak uygulamak çocuklarda balgam çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra çocukların bol su içmesini sağlamak gerekir. Su balgamın incelmesine yardımcı olacağı için balgamın boğazdan atılmasına büyük katkıyı sağlar.

Çocuklar için bitkilerden faydalanmak balgam söktürmede en doğru ve en güvenilir yöntemlerdendir. Üst solunum yollarını olumsuz olarak etkileyen ve bazı hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan balgam, öksürük gibi belirtilerini en aza indirmek için genelde bitkilerden faydalanılır. Sıcak tüketilen bitkisel çaylar boğazda yumuşama sağlayarak öksürüğü hafifletir ve oluşan enfeksiyonun balgamla birlikte daha hızlı dışarı atılmasını sağlar. Balgam söktürücü olarak tavsiye edilen bu bitkiler çocuklar için oldukça zararsızdır. Çayın yanında dilimlenmiş limon ve bal kullanılması balgamın atılmasına yardımcı olacaktır. 

Ihlamur bitkisi: Ihlamur bitkisinin içeriğindeki bazı maddeler çocuklarda balgam söktürücü ve solunum yollarını yumuşatıcı etki gösterir. Bu etki çocuğun balgamdan kurtulmasını yardımcı olur. Ihlamurun çiçeklerine yakın olan küçük yaprakları tercih edilir. Ihlamur kaynamış suyun içinde ne kadar uzun süre demlenirse balgam söktürmede etkisi bir o kadar artar. O nedenle ıhlamurun en az yarım saat kadar demlenmesi gerekir. Demlenen ıhlamur çocuklara ılık olarak içirilmesi gerekir. 
Çoçuklarda Balgam Nasıl Çıkarılır
Elma kabuğu: Elma kabuğunun soyularak yaklaşık olarak 10 dakika suda kaynatılması gerekir. Kaynama esnasında zencefil yada tarçın da ilave edilebilir. Hazırlanan çayın ılındıktan sonra içilmesi balgam çıkarmada sorun yaşayan çocuğun rahatlamasına yardımcı olur. Bu sayede çocuğun göğsü yumuşayacak ve boğazdaki öksürüğünün kesilmesi sağlayacaktır.

Ebegümeci: Bu bitki balgam çıkarmada sorun yaşayan 7 yaşından büyük çocuklarda güvenle kullanılabilir. Bitkinin sıcak suda yaklaşık olarak 20 dakika kadar demlenmesi gerekir. Kaynatılarak hazırlanan ebe gümeci ılık olarak çocuğa içirilmelidir. Günde iki çay bardağı ebegümeci çayı içmek çocuklarda balgam çıkarmaya yardımcı olur.

Marul: Marulun taze olarak tüketilmesi gerekir. Öksürük krizlerine, astıma faydalı olup, bronşları açar. 

Bunların yanında zencefil tozu bir miktar bal ile karıştırılarak günde 2 ye]]> Balgam Çıkarmak https://www.balgam.org/balgam-cikarmak.html Sat, 01 Dec 2018 01:41:59 +0000 Balgam çıkarmak, balgam Trakea ve bronşların iç yüzünü örten mukozadaki salgı bezlerinden, günde bir miktar kadar ıpukus yapısında bir salgı salgılanmaktadır. Bilindiği üzere solunum yollarının iç yüzünü örten muko Balgam çıkarmak, balgam Trakea ve bronşların iç yüzünü örten mukozadaki salgı bezlerinden, günde bir miktar kadar ıpukus yapısında bir salgı salgılanmaktadır. Bilindiği üzere solunum yollarının iç yüzünü örten mukozanın epitel hücrelerinin üzerinde titrek tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler sürekli hareket halinde dalgalanırlar ve üzerlerini zar gibi örtmekte olan mukus salgısını gırtlağa doğru yöneltirler. Böylece toz ya da başka bir madde solunum yollarına kaçtığında bu mukusa takılarak titrek tüylerin mukusa kazandırdıkları akıntı ile gırtlağa doğru taşınırlar. Gırtlağa taşınan mukus daha sonra yatağa geçirilir ve buradan ya balgam biçiminde tükürülerek çıkartılır ya da yutulur. Hanımlar genellikle balgamı tükürmek yerine yutmayı tercih ederler, erkeklerse tükürmeyi. Gerek mukus salgısı ve gerekse titrek tüyler, solunum yollarının dış etkilere karşı korunmasını sağlamaktadır.

Balgam çoğunlukla yataktan kalktıktan sonra yani sabah saatlerinde boğazda belirir. Sabahları balgam çıkarmanın en önemli sebebi sigara içmektir. Sigara kullanan kişilerde sabah kalktıklarında öksürürken çıkarılan beyaz renkli bir balgam oluşur. Bu balgamın oluşması beklenen bir durumdur.

Çünkü sigara kullanmayan insanlardaki salgı ürünü eten hücrelerin sayısı bir iken, sigara içen insanlarda genellikle bunun beş katı kadar bu hücrelerde artış görülmektedir buna bağlı olarak ta balgam oranı fazlalaşır. Sigara kullananlarda balgam çıkarmak kötü gibi görünse de aksine daha iyi bir durumdur. Eğer balgam çıkmaz ise içeride tıkanıklıklara neden olur. Balgamın rengi bazı durumlarda çok önemlidir. Çünkü balgamın rengi hastalık olup olmadığı konusunda insanlara yardımcıdır.

Solunum yollarındaki iltihap ve çeşitli tahrişler, değişik renklerde ve özelliklerde çeşitli balgamların ortaya çıkmasına sebep olurlar. 

Mükö balgam: Yumurta akına benzeyen saydam bir balgamdır. Özellikle küçük hava kabarcıkları bulunduran bu balgam çeşidi iltihabi özellikler taşımaz. Akut Trakeit, akut bronşit, bronşial astım ve diğer bazı hastalıklarda görülür. 

Mukopürülan balgam: Sarı ve yeşilimtrak renktedir. Boğazda İltihab varsa bu balgam görülebilir. Kronik bronşit, tüberküloz, akciğer apsesi, akciğer kangreni ve diğer bazı hastalıklarda görülür.

Balgam Çıkarmak

Cerahatli balgam: Kirli sarı renkte ve tamamıyla cerahattan oluşan bir balgam türüdür. Akciğer apsesi veya akciger kangreni, bronşlara fistülize olmuş akciğer zarlarının iltihapları bronşlara fistülize olmuş akciğer lopları arasında bulunan abseler, tüberküloz ve diğer bazı ağır akciğer hastalıklarında görülür. 

Pas renginde balgam: Zatürre hastalığında akciğerlerdeki hava keselerine giren alyuvarlar burada parçalanırlar ve pas renginde, içi fibrinli yapışkan bir balgam şeklinde vücuttan atılırlar.

Seröz balgam: MukussuzKöpüklü, sulu bir balgamdır. Eğer Akciğerlerde ödem varsa oluşur ve en sık şekliyle sol kalp yetmezliğinde görülür. Sol kalp yetmezliğinde akciğerlere göllenen kan, daha sonrasında da burada ödem oluşmasına neden olur. Ödem sıvısı, hava keseciklerine geçerek, buradan balgam biçiminde dışarıya atılır. Kan göllenmesinden sonra bir miktar alyuvar, ödem sıvısıyla beraber hava keseciklerine geçerek burada parçalanır. Parçalanan bu alyuvarlar seröz balgamın pembe lekeli şekilde görünmesini sağlar. 

]]>
Geniz Akıntısı Balgam https://www.balgam.org/geniz-akintisi-balgam.html Sat, 01 Dec 2018 10:26:11 +0000 Geniz Akıntısı Balgam, Geniz akıntısı aslında her insanda olan bir şeydir. Burunda sıvı birikmesi ve bu sıvının burunun arkasına doğru akması insanlarda bir hastalık hissi uyandırır, bunun içinde bir çok insan sık sık d Geniz Akıntısı Balgam, Geniz akıntısı aslında her insanda olan bir şeydir. Burunda sıvı birikmesi ve bu sıvının burunun arkasına doğru akması insanlarda bir hastalık hissi uyandırır, bunun içinde bir çok insan sık sık doktora gitmektedir. Normal bir insanda burun ve sinüsler gün boyu yarım kilo sıvı salgılamaktadır. Bu salgının oluşması burnumuzu sürekli nemli tutmasından dolayı dışarıdan gelecek olan havanın içindeki mikropları tutarak çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumuş olur. Geniz akıntısının koyuluğu ve fazlalaşması sonucunda geniz akıntısı balgamı oluşur. Geniz akıntısı balgamı, boğazımızda ki yutak borusunun ve boğazımızda bulunan bazı kaslarımızın görevlerini düzgün yerine getirememesinden ileri gelir. Bu balgam oluştuktan sonra nefes borumuza doğru ilerleyerek boğazımızda bir gıcıklık ve öksürüğe sebep olur. Bu öksürmeler sonucunda, öğürme, mide bulantısı ve kusmalar da görülebilir, bunun aksine tıkanıklık, baş ağrısı ve hapşırma da gözlenebilir. Gece boyu vücudumuz dinlenmeye çekildiği için bu şikayetler uyku arasında dahada artmaktadır. Geniz akıntısı balgamı tedavisi geciktiği taktirde, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıklara dönüşebilir. 

Geniz Akıntısı Balgamı Önlemenin Yolları
 • Günde en az 2-2.5  litre  su içmek.
 • Sigara içmemek.
 • Tozlu  dumanlı ortamlardan  uzak  durmak.
 • Ara sıra buruna  tuzlu su çekmek.
 • Nezle grip gibi olan hastalardan uzak durmak.
 • Arada bir alerjik test yaptırmak.
Geniz Akıntısı Balgam
Geniz Akıntısı Balgamı Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce Geniz akıntısı balgamının oluşma sebepleri çok olduğundan dolayı ilk iş hasta ile uzun uzun konuşulup sebebinin bulunması gerekmektedir. Tedavide öncelikle muayene burundan başlar, eğer burunda bir şey yok ise ince bir kamera ile içeri girilip sinüs kanallarına ve geniz boşluğuna bakılır yani öncelikle nedeni araştırılır, nedeni bulunduktan sonra tedavisi kolaydır. Tedavide öncelikle bazı ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır. Burunun içinin sık sık tuzlu su ile temizlenmesi bol miktarda su içilmesi eğer hasta sigara kullanıyorsa azaltması ya da bırakması önerilir. Eğer hasta bu kadar ilaç tedavisine rağmen düzelmiyorsa, sinüslerle ilgili bir problem var demektir, bunun sonucunda tekrar muayene edilip duruma göre hastaya ameliyat önerilir. Ameliyatlarda hastanın özel ve hassas cihazlarla salgı yolları açılır eğer burun eti büyümesi varsa o küçültülür ve hasta eski sağlığına kavuşur.
]]>
Sürekli Balgam https://www.balgam.org/surekli-balgam.html Sun, 02 Dec 2018 09:13:32 +0000 Sürekli balgam, aslında tek başına bir hastalık değildir. Fakat bazen farklı hastalıklar insanlarda sürekli olarak balgam birikmesi gibi problemlere neden olabilir. Bu durum, ilk zamanlarda kişilerde herhangi bir soruna neden olmayab Sürekli balgam, aslında tek başına bir hastalık değildir. Fakat bazen farklı hastalıklar insanlarda sürekli olarak balgam birikmesi gibi problemlere neden olabilir. Bu durum, ilk zamanlarda kişilerde herhangi bir soruna neden olmayabilir. Fakat zamanla bu problem artarak insanlarda öksürük, ve hatta kusma sorunlarına bile neden olabilir. Boğaz kısmında biriken balgam, kişilerde olur olmaz yerlerde etkisini göstererek kişinin konuşmasına bile olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu nedenle sürekli balgam problemine çözüm bulmalısınız. Sürekli balgam, bir.ok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle sıkı bir doktor muayenesi yapılmadan bu durumun nedeninin tespit edilmesi mümkün değildir. Eğer kişideki balgam rahatsız edecek bir dereceye gelmişse kesinlikle bu duruma müdahale edilmelidir. Aksi durumlarda çok ciddi problemler ortaya çıkabilir. Sürekli balgam, bazen akciğer hastalıklarının bir olumsuz etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar insanlarda ölümcül sonuçlara neden olabileceği için kesinlikle erken müdahale önem taşır. Sürekli balgam sorununun ciddiyetini anlayabilmek için aslında çıkarılan balgamın rengine kıvamına kokusuna ve diğer görünüşlerine bakmanız da etkili olacaktır. Çünkü birçok balgam çeşidi vardır. Bu çeşitler balgamın ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya çıkarır. Sürekli balgam sorunu yaşayan insanlar bir süre sonra boğazlarında o anda balgam olmasa bile balgam çıkarma gibi bir huy edinirler. Bu durumda kişi sık sık boğazı gıcık olmuş gibi sesler çıkaracaktır. Bu durum da zamanla kişiye ve çevresindekilere rahatsızlık verecektir. Tüm bu problemlerle karşılaşmadan önce balgam diye önemsememezlik yapmadan soruna müdahale etmek gerekir. 

Sürekli balgam çeşitleri:
 • Sümüksü balgam: Genellikle pelte şeklinde görülür ve berrak bir yapısı vardır. Sümüksü balgam çeşidi üzerinde köpüklenme görülebilmektedir. Bu balgam eğer kişilerde sürekli olarak görünür bir hale gelmişse bu kişilerde bronşit şüphesi duyulabilir. Bu gibi balgamların görüldüğü kişilerde çok kısa bir zaman sonra iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle kişilerin çok dikkat etmeleri gerekir. 
 • Cerahatli ve sümüksü balgam: Genellikle kişilerdeki cerahatler nedeniyle oluşur. Bu balgam kişide kronik bir hal alarak sürekli balgam problemine neden olabilir. En sık görülen balgam türü de bu balgamdır. Genellikle bronşit hastalığının ilerlemiş halinde görülür. Bu balgam kişide süreklilik gösterirse kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. 
 • Kanlı balgam: Eğer kişideki balgam sürekli kanlı olarak görülüyorsa bu durum çok ciddi sorunların belirtisi olmaktadır. Genelikle akciğer kanseri, verem, boğmaca, bronşit gibi ciddi hastalıkların ilerlemiş hallerinde görülür.
 • Siyah ya da gri balgam: Sürekli balgam probleminde en çok karşılaşılan balgam türüdür. Çünkü sigara içen insan sayısı arttıkça bu sorun da artmaktadır. 
Sürekli Balgam
Sürekli balgam nasıl tedavi edilir

Sürekli balgam sorunu için daha çok içerisinde asetil sistein adı verilen etken maddenin bulunduğu ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların düzenli ve doğru kullanımı sonrasında sürekli balgam problemi hızlı bir şekilde çözülebilir. Bu ilaçlar suda çözünerek kullanılmaktadır ve doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Asetil sistein adı verilen etken madde, balgam ile temas ederek balgamın daha akışkan bir hale gelmesini ve sürekli olarak bölgede kalmasını engellemektedir. Genel olarak bakıldığında sürekli balgam problemi yaşayan insanlarda bu sorunun çözümü sadece ilaç tedavileridir. Bunun yanında eğer sürekli balgam sorunu bir hastalık nedeniyle oluşuyorsa daha çok bu ilaçların yanında hastalığın ortadan kaldırılması için tedaviler yapılır. Zaten hastalık ortadan kalktığı zaman sorun da kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Eğer bu sorun bir çocukta görülüyorsa tedavil]]> Sarı Balgam https://www.balgam.org/sari-balgam.html Sun, 02 Dec 2018 10:34:31 +0000 Sarı balgam, Vücudumda ciğerlerimizin içerisinde oluşan bir rahatsızlıktır. Balgamın çeşitleri arasında yer alan sarı balgam bronşlarda  ve akciğer tarafından üretilen kalın, kaygan, yapışkan bir maddedir. Mukus, ölü hü Sarı balgam, Vücudumda ciğerlerimizin içerisinde oluşan bir rahatsızlıktır. Balgamın çeşitleri arasında yer alan sarı balgam bronşlarda  ve akciğer tarafından üretilen kalın, kaygan, yapışkan bir maddedir. Mukus, ölü hücreler,toz, iltihap gibi maddelerde içermektedir. Genelde öksürükle dışa atılır. Zatürre solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit, üşütmeden kaynaklanan hastalıklar balgama neden olmaktadır. Özellikle astım ve bronşit hastalarında balgam aşırı miktarda olur. Balgam belirtilerinin kesinlikle hafife alınmaması gerekmektedir. Çünkü ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bazı durumlarda akciğer kanserinin de habercisi olabilir. Çok yüksek miktarda olduğunda tıbbi müdahale gerektirir. 

Balgamın belirtileri
 • Öksürük,
 • Yorgunluk,
 • Baş ağrısı,
 • Titreme,terleme ve ateş,
 • İştah kaybı,
 • Kas ağrıları,
 • Mide bulantısı,
 • Hapşırma,
 • Alerji,
 • Bademcik şişmesi boğazda beyaz lekeler,
 • Geniz akıntısı,
 • İsilik
Bazı belirtilerde semptomlar akut akciğer ödemi veya ciddi astım krizi gibi hayati sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. 

Balgam çeşitleri
 • Şeffaf balgam
 • Sarı balgam
 • Kahverengi balgam
 • Siyah balgam şeklindedir.
Bizim değindiğimiz çeşidi sarı balgam olup, solunum yollarında bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı balgamdır. Tüberküloz, kronik bronşit zatürre gibi hastalıklarda sarı renkli balgam çıkarılabilir. Tamamı cerahatli olur ise kapılan mikroba göre koyu yeşil koyu sarı renkte olabilir. Yaygın olarak astım hastalarında görülür. Ayrıca nefes alma problemleri yaşatabilir.
Sarı Balgam
Balgam doğal yolla nasıl tedavi edilir;

 • Zencefilli ballı çay
 • Meyan
 • Limonlu ballı çay
 • Soğan, limon
 • Gargara
 • Kekik yağı gibi gıdalarla oluşan balgamdan kurtulabilirsiniz. tedaviyi daha etkin hale getirmek için; nemlendirici kullanın, balgamı gevşetmek için buhar soluma yapın, vücudunuzu nemli tutmaya dikkat edin. sıcak içecekler tüketin.
Asla yapmamanız gerekenler ise; sigaradan ve alkolden uzak durun, süt ürünlerinden kaçının, (et, aşırı şekerli kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalar gibi). Solunum yollarında tahrişe neden olabilecek duman, kimyasal temizlik ürünlerinden uzak durmanızda fayda vardır. Balgamı yutmayın ve soğuk içecek olarak tükettiklerinizi en aza indirin. 
]]>
Balgam Nasıl Atılır https://www.balgam.org/balgam-nasil-atilir.html Mon, 03 Dec 2018 07:29:24 +0000 Balgam Nasıl Atılır, balgam özellikle vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında faydalı olan bir çeşit salgıdır. Balgam çoğunlukla kişide öksürüğe neden olmaktadır. Aslında balgamın dışarıya atılması Balgam Nasıl Atılır, balgam özellikle vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında faydalı olan bir çeşit salgıdır. Balgam çoğunlukla kişide öksürüğe neden olmaktadır. Aslında balgamın dışarıya atılması da genellikle öksürükle gerçekleşmektedir. Fakat balgam çıkarma sürecini hızlandırmak ve kolayca sökülerek balgamın dışarıya atılmasını sağlamak için ilaçlara ve şifalı bitkileri kullanmak faydalı olmaktadır. Balgam genellikle akciğerleri mesken tutmaktadır. Hatta nefes alırken zorlanırsınız ve göğsünüzden hırıltılı bir ses çıkar. Mutlaka balgamı dışarı atmak için öksürme egzersizleri yapılmalıdır. Çünkü öksürük balgamın dışarıya atılmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak çıkarılan balgamın tekrar yutulmaması gerekmektedir.

Balgamı Kolaylıkla Dışarı Atmak İçin Bitkisel Seçenekler Nelerdir
 • Kekik, içermiş olduğu maddeler sayesinde kullanan kişilerin boğazlarını hem yumuşatır hem de temizlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca kekiği kaynattıktan sonra elde ettiğiniz çayı aynı zamanda gargara olarak da kullanabilirsiniz. Burada önemli olan ise kekik çayını mutlaka taze olarak tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca balgam atılmasında faydalıdır.
 • Ihlamur, genellikle en sık olarak kış aylarında tüketilen ıhlamur özellikle grip hastalığının etkisinin azalmasına ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olduğu için sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca ıhlamur çiçeği ve yapraklarıyla beraber kaynatılması daha faydalıdır. 
 • Nane, kekik gibi nanede tüketildiği zaman boğazı fazlasıyla rahatlatan bitkilerin içerisinde yerini almaktadır. Nane çayı tüketimi dışında nane yağını da hem göğüs bölgenizi hem de boğaz bölgenize masaj yaparak uyguladığınız zaman rahatlamanızı sağlayacaktır. Nane çayı hazırladıktan sonra buharını solumanız nefes yollarınızın rahatlamasında faydalıdır. Boğazı rahatlattığı için balgamın kolaylıkla öksürükle beraber dışarı atılmasında çok yararı bulunmaktadır. 
 • Ballı Limonlu Su, bu muhteşem üçlü karışım özellikle kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için sık olarak tüketilmektedir. Bunun dışında bu karışım öksürüğün geçmesine faydalı iken aynı zamanda balgamın dışarıya atılmasında da oldukça etkili olmaktadır.
 • Kuşburnu Çayı, eski zamanlardan bugüne kadar kışın meydana gelen hastalıklardan en iyi koruyucu olan çaylardan birisidir. Önceden kuşburnu çayı saatlerce kaynatıldığı için kırmızı bir renk alırdı, fakat son zamanlarda yalnızca 5 dakika kaynatılması önerilmektedir. Kuşburnu çayı öksürüğe ve balgamın atılmasında faydalı olan bir çaydır.
Balgam Nasıl Atılır
Balgam Çıkarmak İçin Doğal Tedavi Yolları, balgamın atılması için mutlaka bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Bunun dışında soğuk içeceklerden uzak durulmalı, alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalı, işlenmiş olan gıdalardan ve aşırı şekerli ürünlerden de özellikle uzak durulmasına dikkat edilmelidir. Balgam atmak için pek çok doğal tedavi teknikleri bulunmaktadır. 
 • Keçi Boynuzu, beş su bardağı kadar suyun içerisine 5-6 adet keçi boynuzunu koyarak kaynatalım ve bu kürü yaklaşık 21 gün kullanmaya özen gösterelim. Keçi boynuzu akciğerlerde birikmiş olan balgamın sökülerek atılmasında çok yararlıdır.
 • Ebe Gümeci, kaynamış olan suyun içerisine ebe gümeci atılır ve kapağını kapattıktan sonra 5 saat kadar bekletilmelidir. Süzdükten sonra bu karışımı aç karnına birkaç gün içilmelidir. Bu karışım balgamın dışarı atılmasında faydalıdır.
 • Elma Çayı, bir litre suyun içerisine bir adet elmayı kabuklarıyla beraber ince dilimler halinde hazırladıktan sonra haşlayın. Mutlaka elma çayını sıcak ve taze olarak tüketmeye özen gösterin. Elma kabukları ile birlikte hazırlanan elma çayı göğsünüzü yumuşatırken, aynı zamanda balgamın sökülerek dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır. 
 • Meyan Kökü, ilk önce meyan]]> Öksürük Ve Balgam https://www.balgam.org/oksuruk-ve-balgam.html Tue, 04 Dec 2018 06:34:37 +0000 Öksürük ve balgam, genellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte görülür. Bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplanmanın etkisiyle kıvamı yoğunlaşan balgamın vücuttan atılması için öksürük vücudun verdi Öksürük ve balgam, genellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte görülür. Bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplanmanın etkisiyle kıvamı yoğunlaşan balgamın vücuttan atılması için öksürük vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Öksürük balgamın atılması için oluşur. Bu nedenle öksürükle birlikte balgam atılıyorsa, öksürük kesici ilaçların ya da doğal yöntemlerin kullanılmaması gerekir. Yoğun kıvamdaki balgamın vücuttan atılması gerekir. Ancak buna sebep olan etkenin yani altta yatan hastalığın tedavisi ihmal edilmemelidir.

  Genellikle zatürre, bronşit, ağrı üst solunum yolu enfeksiyonlarında öksürük ve balgam görülebilir. Balgam çıkaramayan kişilerin göğsünde hırıltı meydana gelebilir. Balgamı atamadığı sürece bu hırıltı devam eder. Akciğerlerin temizlenmesinde balgamın atılması son derece faydalı olur. Balgam soluk borusunda bulunan silia hücrelerinin titreşimleriyle akciğerlerdeki balgamla birlikte zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Öksürükte bu hücreleri harekete geçirmekte etkilidir. Balgam normal zamanlarda berrak renkte ve yoğunluğu daha az olur. Bu nedenle vücuttan daha kolay atılır. Balgamın rengine göre vücutta olan rahatsızlığın ya da sorunun belirlenmesi kolay olur.

  Öksürük ve balgam aynı zamanda sigara içen kişilerde özellikle sabahları görülebilir. Bu etki sigara nedeniyle vücudu etkileyen zararlı maddelerin dışarıya atılması içindir. Genel olarak bakıldığında, öksürük ve balgam birlikte görüldüğünde vücudumuz için iyi bir tepkidir. Ancak bunlara eşlik eden ateş, gece terlemesi, hırıltı, nefes darlığı, kilo kaybı, halsizlik gibi etkiler varsa, bunun ciddi bir hastalıktan kaynaklandığı düşünülmelidir.
  Öksürük Ve Balgam
  Öksürük ve balgam için alınacak önlemler

  Vücudun rahatlatılması için öksürük ve balgam atmaya yardımcı tedaviler uygulanabilir. Özellikle her gün ıhlamur içilmesi göğsü yumuşatacak ve solunum yollarını rahatlatacaktır. Bunun yanında zencefil ve tarçınla hazırlanan bitkisel çayda tavsiye edilir. Bu tedaviler öksürüğü kesmeye yönelik değilde, balgamın daha rahat atılmasına yöneliktir. Balgam atmak için faydalanılacak bitkiler arasında ısırgan otu tohumu, anason, meyan kökü, bal ve çörek otu karışımı, bal ve antep fıstığı gibi karışımlar kullanılabilir.

  Bu doğal yöntemlerin yanında öksürük ve balgam tedavisinde tere kürü uygulanması da uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Tereyi limon suyuyla taze olarak tüketebileceğiniz gibi, suyun içinde kaynatılarak çay gibi demlenerek te içilebilir. Bu kürü yeme öncesinde ya da yemeklerden iki saat sonra uygulayabilirsiniz. Sigara içen kişilerde oluşan balgam içinde oldukça faydalı olan kürü düzenli olarak uygulamalısınız.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü https://www.balgam.org/ibrahim-saracoglu-balgam-sokturucu.html Tue, 04 Dec 2018 15:32:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü, Bu yazımızda İbrahim Saraçoğlu Balgam söktürücü konusunda bilgi verilecektir. Balgam çoğu zaman solunum yolu hastalıklarıyla beraber ortaya çıkmaktadır. Sümüksü bir yapısı olmakl İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü, Bu yazımızda İbrahim Saraçoğlu Balgam söktürücü konusunda bilgi verilecektir. Balgam çoğu zaman solunum yolu hastalıklarıyla beraber ortaya çıkmaktadır. Sümüksü bir yapısı olmakla beraber akciğerlerden göğüs kafesine doğru yükseldiği hissedilir. Yutkunurken bazen balgam hissinin olması ise normaldir. Balgamı bir hastalık olarak görmek doğru olmamakla beraber balgam oluşumuna neden olan hastalıkların belirtisi olduğunu bilmek gerekmektedir. 

  Balgam Nasıl Oluşur
  • Havada bulunan kirin, tozun ve polenlerin yutulması kirli hazanın akciğerlere iletilmesine ve balgam oluşmasına zemin hazırlamaktadır. 
  • Mukus olarak da bilinen balgam, kış aylarında artmaktadır. 
  • Ayn zamanda bakteri kolonileri de balgam oluşmasına neden olmaktadır. 
  • Trake borusunda bulunan tozu atmak için salgılanan sıvı balgamı oluşturmaktadır. 
  • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları balgam oluşumunu artırır. 
  İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü Nasıl Hazırlanır

  Malzemeler: 
  • Bir tatlı kaşığı bal
  • Bir tatlı kaşığı tere yağı 
  İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü
  Hazırlanışı: 
  •  Bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı tere yağını bir kaseye alın. İyice karıştırarak bir hafa boyunca yatmadan tüketin. 
  İbrahim Saraçoğlu Balgam ve Öksürük İçin Soğan Kürü 

  Bir diğer tarife göre ise, bir orta boy soğanı bir bardak suda kaynatın ve ılık olarak içiniz. Öksürüğü ve balgamı kesecektir. Aynı zamanda suyu tazelemek gerekmektedir.
  ]]>
  Köpüklü Balgam https://www.balgam.org/kopuklu-balgam.html Wed, 05 Dec 2018 10:30:48 +0000 Köpüklü Balgam, Bu balgam çeşidi, aslında oldukça ciddi durumlardan birisi olabilir. Pek çok insanda meydana gelen bu gibi sorunlar, genel olarak bir kaç kez görüldükten sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat devamlı olarak b Köpüklü Balgam, Bu balgam çeşidi, aslında oldukça ciddi durumlardan birisi olabilir. Pek çok insanda meydana gelen bu gibi sorunlar, genel olarak bir kaç kez görüldükten sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat devamlı olarak bu gibi köpüklü balgam problemleri yaşanıyorsa, bu durumda kişilerde çeşitli hastalıkların bulunduğu söylenebilmektedir. Eğer kişilerde, köpüklü balgam sorunu birkaç günden daha fazla sürmüşse, bu çok ciddi hastalıkların belirtisi olduğu gibi, önemli sorunların belirtisi de olabilir. Köpüklü balgam iyi bir şekilde incelenmelidir. Bazen köpüklü balgam içinde azda olsa bir kaç damla kan görülebilmektedir. Görülen kan genel olarak insanların akciğerlerinde meydana gelen sorunlardan ötürü oluşmaktadır.

  Kişilerde köpüklü ve kanlı balgam varsa, genellikle akciğerlerde enfeksiyon, bronşlarda hasar durumları görülebilmektedir. Bu oldukça ciddi olacağından dolayı, zaman kaybetmeden bir uzmana görünmek çok faydalı olacaktır. Bazı zamanlarda da görülen köpüklü balgam sorunu, kişinin üst solunum yollarında oluşan olumsuzluklardan biridir. Bu durum çoğunlukla üst solunum yollarında meydana gelen, enfeksiyon hastalıkları sebebiyle görülmektedir. Bu birçok zaman kişinin soğuk algınlığı veya diğer boğaz hastalıklarında çok sert şekilde, öksürmeler durumunda meydana gelmektedir. Eğer köpüklü balgamda bu gibi bir duruma şahit olunursa, mümkün oldukça öksürerek boğazın zedelenmemesini sağlanmalıdır.

  Köpüklü balgam bazen kişilerin bademciklerinde iltihap ve bakterilerden dolayı da meydana gelmektedir. Bu bademciklerini aldırmamış kişilerde ve daha çok küçük çocuklarda meydana gelmektedir. En çok kış mevsiminde köpüklü balgama sebep olan bu gibi durumlarda, yine en yakın hastaneye gitmek, çok daha iyi gelecektir. Genellikle doktor öncelikle balgamla ilgili gerekli testleri yaparak kişideki muayenelerini de tamamladıktan sonra, köpüklü balgam kişinin boğaz da oluşan problemlerden dolayı görülmüş işe antibiyotik ilaçları, öksürük azaltıcı şuruplar vererek, bu sorunun çözüme ulaşmasını sağlarlar. Köpüklü balgam problemi eğer boğazda devamlı olarak kalıyorsa ve balgam çıkarmakta güçlük çekiliyorsa, doktor balgam sökücü ilaçlar verecektir. Köpüklü balgamla beraber kişilerde son zamanlarda nefes alıp verme güçlüğü, bunun yanında öksürük ve hırıltı gibi problemler bir arada görülüyorsa, bu durumda sorun gerçekten oldukça büyük bir hastalık olabilir. Bu durumlarda özellikle astım sorunu olmak üzere bronşit, zatürre gibi hayati hastalıklar olabilir. Bu sebeple, birkaç günü aşkın köpüklü balgam sorunu olan kişiler bunu kesinlikle dikkate almalıdır. Aksi durumlarda çok büyük tehlikeler ortaya çıkabilir. Doktor muayenesinin ardından, doktorun bilgisi dahilinde bazı bitkisel metotlar kullanılarak, köpüklü balgam problemine çözüm bulunabilir. Genellikle köpüklü balgam, enfeksiyonlardan ve bakterilerden ortaya çıkabilmektedir. Fakat görülen balgam sorunu eğer kişilerde siyah renkli ve ya gri renkli ise, bu balgam sorununun en büyük sebebi içilen sigaradır. 
  Köpüklü Balgam

  Kişilerin çok fazla sigara dumanına maruz kalması sonucu, bu gibi köpüklü balgam sorunları görülebilmektedir. Eğer sigara içilmiyorsa ve yine gri renkte veya siyah renkte köpüklü balgam görülüyorsa, bu durumda hava kirliliğini dikkate alınmalıdır. Çünkü devamlı olarak hava kirliliğine maruz kalmış kişilerde, bu gibi problemler görülebilmektedir. Bu durumla birlikte, eğer grip nezle gibi hastalıklarda varsa, yine köpüklü balgam görülmesi durumu oldukça normaldir. Bu durumda hastalık için doktorun verdiği ilaçları kullanarak, çok kısa zamanda bu gibi sorunların çözülmesini sağlanabilir. Eğer hamilelik gibi bir durumdan şüphe duyuluyorsa, doktora bu şüphenin olduğunu mutlaka bildirmek gerekmektedir. Doktorun yapacağı muayeneler ve vereceği ilaçlar, buna göre belirlenecektir.
  ]]>
  Kahverengi Balgam https://www.balgam.org/kahverengi-balgam.html Thu, 06 Dec 2018 07:12:58 +0000 Kahverengi Balgam, akciğerler tarafından üretilen mukus yapısında salgılanan balgam renginin kahverenginde olmasıdır. Balgamın asıl görevi akciğerlere ulaşan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve temizlemektir. Boğazda biriken ba Kahverengi Balgam, akciğerler tarafından üretilen mukus yapısında salgılanan balgam renginin kahverenginde olmasıdır. Balgamın asıl görevi akciğerlere ulaşan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve temizlemektir. Boğazda biriken balgam fazla geldiğinde ve yapısında anormallik olduğu zaman akciğerlerlerde dışarı atılmalıdır. Bazı durumlarda balgamın rengi, kokusu ve içeriği değişebilir. Salgılanan kahverengi balgamın bir çok nedeni olabilir. Bu nedenler basit bir enfeksiyondan başlayarak kansere kadar uzayan çok geniş bir aralığa sahiptir. Ancak hematemez ile karıştırılmamalıdır. Hematemez kan kusmak olarak da adlandırılır. Hematemez sonucu gelen kanda kahverengidir. Ancak hematemezdeki kahverengi balgam mideden gelen kusma ile gelirken akciğerlerden gelen kahverengi balgam ise öksürme sonucu gelir. 

  Nedenleri

  Kahverengi balgamın nedenleri arasında sıklıkla karaciğerde oluşan amip apsesinin akciğere yayılması ile oluşur. Bu nedeni matara bağlı enfeksiyonlar ve vücut salgı rengini değiştiren ilaçların kullanılması takip eder. Küçük bir ihtimal olarak da boğazda oluşan küçük çaplı solunum yolu iltihaplanmasının sonucunda şeffaf balgamın zaman aşımına uğrayarak renginin koyulaşmasıdır. Ayrıca ciddi hastalıklar arasında ilk sırada bronşektazi adı verilen bronşların yüksek hasar görerek  olarak gevşek hale gelmesi bulunur. İkinci sırada akciğer embolisi yani vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan pıhtının akciğere yayılmasI gelir. Hastalar karşılaştıkları her kahverengi balgamı kanserleşmiş vaka olarak görürler. Fakat kanser olma olasılığı nedenler arasında diğer hastalıklardan daha sonra gelir. Tüm bunların dışında solunum yolunda bulunan mukus tabakasının kir ve tozu yakalayıp hapsetmek ve bunu vücudun dışında tutmak gibi özel bir görevi vardır. Mukus tarafından yakalanan kir ve tozlar var olan balgamın rengini kahverengiye dönüştürebilir. Sigara içmek de mukusa zarar verir. Sigaranın içindeki kimyasallar akciğer duvarlarına yapıştığı için mukusun vücudu koruyan özelliklerini yitirmesine sebep olur. 

  Kahverengi Balgam
  Tedavisi

  Hastanın bilinçsiz olarak kullandığı ilaçlar balgamın akciğerlerinde kalmasına sebep olduğu için öncelikli olarak göğüs hastalıklarına başvurulmalıdır. Uzman doktor tarafından tedavi planı çizilerek kahverengi balgamın altında yatan neden ne ise ona ulaşılmaya çalışılır. Balgamın atılmasını sağlamak için balgam söktürücü özelliğe sahip ilaçların yanı sıra balgamı yumuşatıcı bitkilerden yapılan çaylar da tüketilebilir. Bitkisel balgam söktürücü çaylar ciğerlerin temizlenmesine çeşitli şekillerde yardımcı olmaktadır. Bazı özel bitkiler balgam söktürücü özellikleri sayesinde hastalığın daha kısa sürede vücuttan giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Nane, okaliptüs, karaağaç kabuğu, anason, kekik, rezene, öksürük otu, meyan kökü, sarımsak, güneş gülü ve meleke otu çayı tercih edilebilir. Tüm bitkiler kaynamış su içerisinde yaklaşık 20 dakika demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir. Tercihe göre çayların içine bal ve dilimlenmiş limon da eklenebilir. Çayı tüketmek yerine çayın hazırlandığı kaynamış suyun buharının solunması da ciğerlerin açılmasına yardımcı olarak boğazların yumuşamasını sağlar. Bu da balgamın atılmasına yardımcı olur. 

  Ayrıca hastanın bulunduğu odanın nemli tutulması sağlanmalıdır. Bunun için odaya ıslak bir bez de asılabilir. Bodrum kat gibi karanlık ve nemli yerleri mantar oluşumuna sebebiyet verebilir. Hastanın günlük alması gereken su miktarının yarısını limonlu ılık su olarak tüketmesi gerekir. Ağzı tam kapatan maskeler kir, toz ve çevrenden gelen diğer zararlı parçacıkları engelleyeceği için tercih edilebilir.  

  ]]>
  Bebeklerde Balgam Söktürücü https://www.balgam.org/bebeklerde-balgam-sokturucu.html Thu, 06 Dec 2018 17:09:10 +0000 Bebeklerde balgam söktürücü, Bebeklerin balgam sökmesi oldukça zor olan bir durumdur. Üst solunum yolu ile vücuda giren toz, mikrop ve bu gibi boğazda  veya solunum yolunda birikir. Boğazda ve solunum yolunda biriken bu mukuslu sı Bebeklerde balgam söktürücü, Bebeklerin balgam sökmesi oldukça zor olan bir durumdur. Üst solunum yolu ile vücuda giren toz, mikrop ve bu gibi boğazda  veya solunum yolunda birikir. Boğazda ve solunum yolunda biriken bu mukuslu sıvıya balgam denilir. Vücudumuzu bir çeşit hastalıklardan, koruduğu gibi bazı durumlarda da hasta olmamıza neden olan vücut salgısıdır. Bebeklerde akciğer solunum yolları gelişmemiş olduğundan bir çok mikroplara  ve yabancı maddelere maruz kalırlar. Vücut içine giren mikropların birikmesi, burun tıkanması ve genizde mukus birikmesi solunum yolunda tahriş oluşmasıyla bebeklerde balgam oluşur. Yetişkin olan insanlar öksürerek balgamı, dışarı atarlar bebeklerin balgamı dışarı atabilmeleri için yapılması ve  izlenilmesi gereken yollar vardır. Bebeklerin öksürerek balgamı çıkartabildiği gibi geniz akıntıları ile de çıkarabilir. Zorlanan bebekler uyku problemine sebep olur ve solunum yolunda hırıltılar oluşur. Doktorunuzun verdiği tıbbi ilaçlar, gerek şurup ve buhar olarak uygulanır. 

  Balgam söktürücü ilaçlar bebeklerde mide mukozasına zarar verdiği için tercih edilmemelidir. Balgamın doğal yollarla atılması sağlanır 2 yaş altında olan bebeklere zencefil verilmez. Meyve kabukları balgamın vücut dışına atılmasını sağlayacaktır elma, armut, havuç suyu balgam söktürücü özelliğine sahip olan doğal ilaçlardır. Doktorunuza danışmanız gerek vereceğiniz her türlü bitkisel ürünlerini aksi taktirde zararlı olacak durumlarla karşılaşmamak için önlem almalıyız. Bazı bebekler yutma fonksiyonlarını biraz geç yaşadıkları için ağızlarından dışarıya tükürüklerini akıtırlar. Bazen bu tükürükler, bebeğin genzine kaçtığı zaman bebeğin öksürmesine sebep olur. Balgamın olduğunu en iyi anlatan bebeğin sırtına elimizi koyarak öksürdüğünde elimize bir titreşim gelir. Öksürük tonu değişirse daha dolu ve yaş ortaya çıkıyorsa balgam olduğu anlaşılır. Bu durumlarda bebeğinizin ateşi çıkar ve iştahı kesilir ilk fırsatta bir doktor tarafından muayene edilmelidir.  
  Bebeklerde Balgam Söktürücü
  Bebekler nasıl balgam atar

  Yapılacak en önemli olan bebeklerde balgam oluşumunu önlemenin yolu enfeksiyon kapmasını önlemeliyiz. Ne kadar dikkat etsek  her zaman mümkün olmuyor özellikle kış aylarında yaşanan bu sorunlarla daha dikkatli olmalıyız. 1 yaş altında olan bebeklerde balgam söktürücü ilaçlarla yan etkileri daha çok ortaya çıkar. Verilecek ilaçlar buhar ve şurup şeklinde olmalıdır ayrıca ıhlamur suyu verilebilir. Adaçayı çok az olarak verilmeli, çörek otu 1 bardak suda kaynatılıp ılık bırakılarak demlenir daha sonra az miktarda verilip balgam söktürülmesinde etkili  ve faydası görülür.  Anne sütünün ağrı kesici özelliği olduğundan dolayı bebekler sık sık emzirilmeli ilaçlar zarar verebilir.  Bebeğimizi kötü etkenlerden koruyup kışın hasta olmaması için elimizden gelerek doktor tavsiyelerine uyarak koruyabiliriz.
  ]]>
  Şeffaf Balgam https://www.balgam.org/seffaf-balgam.html Thu, 06 Dec 2018 18:14:29 +0000 Şeffaf balgam, kaynağı akciğerlerimiz olan, öksürük yoluyla dışarıya attığımız salgılara denir. Şeffaf Balgam  aynı zamanda astımın  tipik özelliklerinden  biridir, çok yoğun ve yapışkan olur, kişi  bunu dışarı Şeffaf balgam, kaynağı akciğerlerimiz olan, öksürük yoluyla dışarıya attığımız salgılara denir. Şeffaf Balgam  aynı zamanda astımın  tipik özelliklerinden  biridir, çok yoğun ve yapışkan olur, kişi  bunu dışarıya  atmakta  bazen zorlanabilir, kimi zaman kalabalık ortamlarda kişiler öksürerek çıkarttıkları balgamı yutmak zorunda kalabilirler, yutulan zamanlarda ise  balgamı dışkı yoluyla atmamız mümkündür. 

  Şeffaf balgam tedavisi

  Balgamın tedavisi için öncelikle bol su  tüketimi, bazı otlar ve bitkisel çaylar önerilir. Bunların ilk başında tere otu gelmektedir. Tere otu her sabah özellikle aç karnına üzerine bir iki damla limon suyu damlatarak yenirse balgamı  sökmeye  yardımcı olacaktır. Bunun dışında ısırgan otu, meyan kökü ve zencefil de balgamı atmamızı sağlayacak bitkiler arasındadır,  eğer bunlar da balgamı  atmamıza yardımcı  olmuyorsa, kişinin bir doktora  gitmesi gerekmektedir. Doktora gidildiği zaman öncelikle doktorun balgamın rengini öğrenmesi  gerekir. Balgamın rengine göre neden kaynaklandığı belirlenip ilaç  tedavisine gidilir, tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.
  Şeffaf Balgam
  Şeffaf balgam birçok renkli balgam çeşitlerinden sadece bir  tanesidir. Balgam rengine göre akciğer ve solunum yolları hastalıklarından bir çoğunun da habercisidir. Öncelikle astım hastalarında balgam rengi  böyle olur, balgam yapışkan olduğu için çıkarmakta zorlanabilirler, bu balgamı çok az bir miktarda bile çıkartsalar rahatlayabilirler, astım hastasında görüldüğü gibi zatürrede  de görülebilir.
  ]]>
  Boğazda Balgam https://www.balgam.org/bogazda-balgam.html Fri, 07 Dec 2018 11:15:30 +0000 Boğazda balgam, solunum organları tarafından salgılamakta olduğu oral yolla dışarı attığımız sünneti süresi var mıdır. Balgamın icerisinde ölü hücreler, mukus, toz, iltihap gibi maddeler bulunur. Tek başına belirl Boğazda balgam, solunum organları tarafından salgılamakta olduğu oral yolla dışarı attığımız sünneti süresi var mıdır. Balgamın icerisinde ölü hücreler, mukus, toz, iltihap gibi maddeler bulunur. Tek başına belirli bir hastalık ifade etmez. Solunum yollarında herhangi bir sebeple oluşan balsam çeşitli renklerde veya yoğunlukta değil ise normal karşılanır. Ancak renginde veya yoğunluğunda farklılık varsa başka bir hastalığın habercisi olabilir.

  Balgam belirtileri
  Gri ve siyah tonlarda oluşan balgam sis ve dumana maruz kalmakla, yani hava kirliliğine maruz kalma sonucu meydana gelir. Solunum yolu enfeksiyonu, bronşit, üşütmeden kaynaklanan soğuk algınlığı gibi hastalıkları balgam olması muhtemeldir. Özellikle astım bronşitte çok fazla görülür. Balgamın rengi kırmızı olmuş ise akciğerlerde meydana gelen bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle zatürre, bronşit, tüberküloz gibi hastalıklardan meydana gelmiş olabilir. Kişide görülen balgamın rengi şeffaf ise astım hastalığının belirtisi olabilir. Bu balgam oldukça yapışkan bir haldedir ve miktarı oldukça fazladır. Sigara kullanan kişilerde de şeffaf renkli olabilir. Balgam görülen kişide kas ağrıları, mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Genellikle yeşil ve sarı renkte olan geniz akıntısı ile beraber gelen balgam; bademcik şişmesi, boğazda lekeler gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Ayrıca balgam burun ve kulak bölgesinde kaşıntı, denizde akıntı, hapşırma gibi problemlere neden olabilir.

  Balgamın doğal  tedavisi
  Boğazda balgam için doğal yöntemler kullanılabilir. Zencefil, meyan kökü, ısırgan otu balgama oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Balgam söktürücü gıdalar arasında üzüm pekmezi de yer alır. Ayrıca boğazdan balgam çöktürülmesi için tere kullanılması balgam söktürücü özelliğinden dolayı oldukça faydalıdır. Ayrıca öğütülmüş antep fıstığı ile birlikte bal karıştırılarak her gün bir kaşık tüketilmesi ile boğazda bulunan balgamda azalmalar gözlenir. Balgamın sökülmesi için kuru öksürüğün giderilmesi oldukça faydalıdır.
  Boğazda balgam olduğu dönemlerde baharatlı ve acılı besinlerin tüketilmesi sakıncalı olur. Sıcak ve soğuk olan besinlerin bu dönemde tüketilmesi sıkıntı teşkil eder. Ayrıca sıcak içecek ve yiyecekler balgamın yoğunlaşıp, bakterilerin çoğalmasını neden olur. Boğazda balgam olduğu zaman tüketilen aşırı sıcak ve soğuk besinler başka hastalıklara da neden olabilir. Sıcak tüketilen besinler boğazda tahribat sorunu yaratır. Öncelikli olarak balgam sorunu yaşayan kişilerin tükettikleri yiyeceklerin ısı kontrollerini düzgün bir şekilde yapmaları gerekir.

  Boğazda Balgam
  Boğazda bulunan balgamın teşhisi ve tedavisi
  Balgama neden olan etkenlerin araştırılması oldukça önemlidir. Hastada görülen balgam için gerekli testler ve incelemeler yapılır. Ayrıca balgamın renk ve yoğunluk durumuna bakmak balgamı ile ilgili hastalık için yapılacak testte önemli bir etkendir. Testlerin ardından gerekli teşhis konulur ve balgamın rengi yeşil, gri gibi tonlarda ise hastaya öncelikli olarak ekspektoran balgam söktürücü ilaç kullanılması tavsiye edilir. Hastanın sadece balgam söktürücü gibi ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkün değil ise yanında antibiyotik uygulaması yapılır. Hastada görülen balgamın rengi şeffaf  ise burada hastaya tükettiği suyu miktarını artırılması ve bitkisel yollarla tedaviye destek sağlaması tavsiye edilir. Ayrıca kuru öksürüğe neden olduğu için antibiyotik kullanması tavsiye edilir. Soğuk algınlığı için gerekli ilaç verilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanır. İki haftadan uzun süren balgam tedavisinde hastanın taze sebze ve meyve tüketerek ilaç tedavisine destek vermesi tavsiye edilir.
  ]]>
  Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam https://www.balgam.org/sigarayi-biraktiktan-sonra-balgam.html Sat, 08 Dec 2018 06:48:22 +0000 Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, Sigara nikotin içerikli bağımlılık yapan insan sağlığına zararlı bir tütün çeşididir. İnsan sağlığına oldukça zarlı olan bu maddeden kurtulmakta bir hayli zordur. Ülkemizde sigara ba Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, Sigara nikotin içerikli bağımlılık yapan insan sağlığına zararlı bir tütün çeşididir. İnsan sağlığına oldukça zarlı olan bu maddeden kurtulmakta bir hayli zordur. Ülkemizde sigara bağımlılığı oranı oldukça fazladır. Sigarayı bıraktıktan sonra kişinin hem vücudunda gemde psikolojisinde bir takım değişiklikler olmaktadır. Örneğin sigarayı bırakan bir kişi çok sinirli olabilir. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra sürekli balgam tükürme el ayak titremesi ve halsizlik görülebilir. Sigarayı bırakan bir çok kişi balgam gelmesinden şikayet eder fakat bu iyi bir durumdur. Balgam gelme durumu genelde sabahları görülmektedir. Balgamın nedeni içilen sigaradaki zehrin insan vücudundan yavaş yavaş atmasıyla ilgilidir. 

  Sigarayı bıraktıktan sonra balgam gelmesinin miktarı ve rengi önemlidir. Gün içerisinde sürekli balgam gelmesi sigarayı bıraktıktan sonra birkaç gün normaldir. Fakat daha sonraki günlerde bu durum gün gün azalacaktır. Bir kaç hafta sonra balgam gelmesi sadece sabahları görülebilir. Sigarayı bıraktıktan sonra gelen balgam beyaz ise  sorun yoktur. Fakat sarımsı veya yeşile çalan bir renk de balgam geliyorsa İnsan vücudunda birikmiş zehri temizlediği anlamına gelmektedir. Gri ise aynı şekilde nikotin ve zehirlerin temizlendiği anlamına gelmektedir. Fakat balgam kanlı bir şekilde geliyor ise mutlaka doktora baş vurulmalıdır. Çünkü kanama olasılığı bulunmaktadır. Aslında sigara tüketen kişiler çok iyi bilirler ki uzun süre sigara içen bir kişinin dişleri sapsarı olur bıyıklı bir erkekse bıyıkları sararır hatta sigara tutulan parmaklar hem kokar hemde sararır. Sigara insanın ciğerlerinde ve nefes borusunda aynı etkiyi yaratmaktadır. Aynı bir soba bacasını düşünün nasıl uzun süre tuman çıkınca zift tutar aynı o şekil. Sigara bıraktıktan sonca ciğerlerdeki ve nefes borusundaki zift balgam yolu ile dışarı çıkıp temizlenmektedir.  
  Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam
  Uzun süre sigara kullandıktan sonra bırakan kişiler aşırı derecede öksürük ve sonrasında zorlanarak balgam çıkarma ile karşılaştıklarında endişeye kapılmalarına gerek yoktur. En yoğun balgam çıkarma durumu 2-4 gün arasıdır Fakat bu 10 güne kadar da uzayabilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi gün gün balgam gelme durumu azalacaktır. Unutulmaması gereken bir durum vardır ki buda kişinin ne kadar zaman sigara kulladığı kişi çok uzun yıllar sigara kullanmış ise vücudun temizlenmesi de biraz uzun sürecektir. Buda sigarayı bıraktıktan sonra uzun bir süre balgam geleceği anlamına gelmektedir. Kısa süre sigara kullanıp bırakan kişide bu süreç çok daha kısa sürecektir. Balgam gelme süresi aylarca sürüyor ve rengi çok koyu veya kanlı ise mutlaka bir doktora baş vurup önerilerini uygulamakta fayda vardır. 
  ]]>
  Yeşil Balgam https://www.balgam.org/yesil-balgam.html Sun, 09 Dec 2018 01:03:48 +0000 Yeşil Balgam, Her kişi hayatında bir kez olsun balgam ile karşılaşmıştır. Aslında balgamın çıkarılması iyidir. Oysa balgam çıkarılmadığı zaman içeride tıkanıklara yol açabiliyor. Bu durumun çıkan balgam Yeşil Balgam, Her kişi hayatında bir kez olsun balgam ile karşılaşmıştır. Aslında balgamın çıkarılması iyidir. Oysa balgam çıkarılmadığı zaman içeride tıkanıklara yol açabiliyor. Bu durumun çıkan balgamın rengi, miktarı ve sıklığı önemlidir. Balgam solunum yollarından atılan sümüksü ve yapışkan özelliği olan bir vücut salgısıdır. Tüm vücut salgıları gibi balgamın sıklığı ve rengi de bazı hastalıkların teşhisinde yardımcı olan bir sıvıdır. Şayet balgamın rengi gün geçtikçe farlılık gösteriyorsa, yeşil balgam sıvısı solunum sistemlerinin iltihaplanması sonucunda oluşan yeşil balgamdır. Bu yeşil rengi olmasının nedeni ise bakterilerdeki bir pigmentin meydana gelmesidir. Özellikle akciğer apsesi, bronşit, zatürre gibi hastalıkları olan kişilerde yeşil balgama rastlanır. Bu bağlamda astım hastalarında da yeşil balgam görülebilir. Bu hastalıktan ötürü balgamın içinde bulunan hücreden de kaynaklanabilir. Bu hastalara  antibiyotik tedavisinin uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü yeşil balgam enfeksiyon eklenmiş bir balgamlı öksürüklerde balgam sıklığında da artış görülür. Şayet öksürük ile seyreden balgamın rengi koyulaşarak kahverengi bir hal alıyorsa zatürre veya bronşit rahatsızlığı olan bir durumun neticesidir.

  Balgam İçindeki Maddeler; Sümüksü balgam yapışkan, cam gibi saydam, tükürük hokkasının dibine yapışan bir balgam türüdür. Bronşitin ve bazen tüberkülozun başlangıcında görülür. İrinli balgam; Köpüksüz ve irinden ibaret bir balgamdır. Solunum yolları ile alakalı irinli bir hastalığında görülür. Sümüksü ve irinli balgam; En çok görülen bir balgamdır. Kronik bronşitte ve tüberkülozda görülür. Seroz balgam; Sulu köpüklü ve çoğunlukla hafif kırmızı bir balgam türüdür. Akciğer ödeminde görülür. Kanlı balgam; Kanın fazla bulunduğu bir balgamdır. Solunum yolları damarlarının bronş ve akciğer damarlarında çeşitli aşınmaları sonucunda kanın balgama karışması halinde oluşur. Tüberkülozun ilerlemiş devrelerinde gelen kan hem çoktur, hem de uzun sürer. Fibrinli balgam; Cam gibi saydam bir şekilde yapışkana benzer. Kabın dibine yapışan bir balgam türüdür. Çoğunlukla pnömonide de görülür.

  Yeşil Balgam Tedavisi; Balgamın rengine göre tedavisi açısından çıkarılan yeşil balgam için hastalara ekspektoran denilen balgam söktürücü tedavisi uygulanır. Balgamın köpüklü ve beyaz olması gibi durumlarda balgam rahat çıkarılıyorsa, hastaya gün aşırı bol su içmesi önerilir. Buna benzer grip hastalığı ile alakalı balgam çıkarılması halinde bol su içilmesi ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar alınmalıdır. Bu önlemler doğrultusunda balgamın çıkarılması için etkili olmasıdır. Bu yüzden sıvı içecekler balgam söktürmek için en iyi tedavi yöntemidir. Fakat balgamda kan olursa, hastalara bazı tetkikler ile uygulanacak tedavi buna göre yapılır. Bunun nedeni kronik bronşit hastalığı için hastada buna bağlı olarak nefes darlığı etkisini de gösterir. Bunun için de hastaya antibiyotik tedavisi uygulanarak, balgam söktürücü ilaçlar verilir. Bu tedavinin amacı ise en önemli göstergesi olan balgamın rengidir.

  Yeşil Balgam

  Balgamın Vücudumuzda Görevleri; Mafsalları rutubetlendirip besler. Çok hareketli organlarda, yoğun hareketler ile meydana gelen kuruluğu giderir. Vücudun kan oranı düştüğü zaman, kana dönüşür ve vücudu besler. Hülasa balgam, olgunlaşmamış kan anlamını taşır. Normal balgam, kana dönüşecek vaziyettedir. Normal olmayanı ise tuzludur. Dışa atılan balgam bir hastalık sonucu olarak meydana geldiği için mümkün olduğu kadar gizlemek gerekir.

  ]]>
  Bebeklerde Balgam https://www.balgam.org/bebeklerde-balgam.html Sun, 09 Dec 2018 01:23:59 +0000 Bebeklerde balgam, balgam bebeklerde de bir enfeksiyonun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda solunum yollarında, boğazda meydana gelen bir tahriş nedeniyle de oluşabilir. Balgam trakeler yardımıyla vücuda giren zararlı m Bebeklerde balgam, balgam bebeklerde de bir enfeksiyonun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda solunum yollarında, boğazda meydana gelen bir tahriş nedeniyle de oluşabilir. Balgam trakeler yardımıyla vücuda giren zararlı maddelerin atılmasını sağlamak için üretilen bir salgıdır. Balgamın atılması da öksürük yardımıyla olur. Bu yetişkinler kadar bebekleri de etkileyebilir. Ancak bebeklerin zararlı maddelerle birlikte balgamı dışarıya atması daha zor olur. Öksürük yardımıyla solunum tahrişinden ya da enfeksiyonlardan kaynaklanan balgam atılabilir. Eğer bebekler bu balgamı atamazsa, göğüslerinde dışarıdan duyulabilecek şekilde solunumda hırıltı oluşur. Bunun giderilmesi için balgam sökücü ilaç tedavisiyle ya da doğal yöntemlerden destek alınması gerekir. Ancak bu tedavilerin mutlaka bir doktor gözetiminde yapılması gerekir. Bebeklerin hassas bedeni bilinçsizce kullanılan ilaç ya da bitkisel ürünlerden zarar görebilir.

  Bebeklerde balgam nasıl çıkarılır, neler yapılabilir

  Bebekler öksürdüğünde balgamda çıkarıyorsa, hemen öksürük şurubuna sarılmayın. Buradaki hedefiniz öksürüğün kesilmesi olmamalıdır. Çünkü öksürük kesilirse, bebeğiniz balgamı dışarıya atamaz. Öksürük balgamın atılmasını sağlayan bir eylemdir. Bu nedenle öksürüğün devamını sağlamalısınız. Öksüren bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüz üstü yatırmalı ve hafifçe sırtını sıvazlayarak daha rahat balgam çıkarmasına yardımcı olmalısınız.

  Bebeğinizdeki öksürük sebepsiz yere başlarsa, kuru öksürük özelliğinde olursa, muhtemelen boğazına takılan ya da kaçan bir nesneden ötürü olabilir. Bu durumda bebeğinizi ihmal etmeden doktora götürmelisiniz.

  Bebeğiniz enfeksiyonlar nedeniyle öksürdüğünde, özellikle uykuda olduklarında dikkat edilmelidir. Yastıkları desteklenmeli ve daha dik şekilde uyumaları sağlanmalıdır. Bu şekilde mukus salgısının alt kısımlara kayarak, solunum yollarını tahriş etmesi önlenebilir. Üstelik bu şekilde daha rahat bir uyku uyuyabilir ve huzursuzluk çıkarmaz.

  Bebeğinizin bulunduğu odanın devamlı olarak nemli tutulması ve sıcaklığın fazla yükselmemesi onu rahatlatacaktır. Solunum yollarındaki tahrişe engel olacaktır. Bu odada sigara da içilmemelidir. Hatta evin kapalı ortamında da sigara içilmemelidir. Ne kadar dikkat etseniz sigara dumanı bebeğinizi etkileyebilir. Tahriş olan solunum yolları ya da enfeksiyonlar daha kötüye gidebilir. Derdini anlatamayan bebeğinizden bu desteği esirgememelisiniz.
  Bebeklerde Balgam
  Bebeğiniz uyumadan önce boğazının rahatlaması için ılık içecekler verilebilir. Özellikle 18 ayını doldurmuş bebeklerde bal ve limon suyu ılık olarak verilebilir. Bebekler için balgamı atacak en önemli etken ise, bol su içmeleridir. Su balgamın yapısını inceltecek ve daha kolay atılmasını sağlayacaktır.

  Bebeklerinize ilk 6 ay içinde sadece anne sütü vermelisiniz. Bu onların hastalıklardan korunmasına yardımcı olduğu gibi, balgam çıkarma, enfeksiyon gibi rahatsızlıkları daha  kolay atlatmasına yardımcı olacaktır. Onlara balgam sökücü ilaçlar vererek, mide mukozalarını tahriş etmeyin. Doktorun önerisiyle verilen ve balgamı atmasına yardımcı olan mukolitik şuruplarda doza mutlaka uymalısınız.

  Bebeklerde balgam sorunu için yaşı uygun olursa, ıhlamur içirmek yararlı olur. Bunun dışında elma kabuğunu kaynatıp, balla karıştırılarak verebilirsiniz. Adaçayı vermek isterseniz miktarını az tutmalısınız. Ayrıca sebzelerden özellikle havuç suyunun balgam sökücü özelliği vardır. Bebeğiniz bunları vermenize uygun olursa, doğal yöntemlerle onlara yardımcı olabilirsiniz.
  ]]>
  Balgam Söktürücü Bitkiler https://www.balgam.org/balgam-sokturucu-bitkiler.html Sun, 09 Dec 2018 19:59:37 +0000 Balgam söktürücü bitkiler, balgam çeşitli sebeplerle salgılanır. Bazen bir hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkarken, bazen solunum yolundaki tahrişten dolayı oluşabilir. Belirli miktarda balgam çıkarma normal kabul edilse d Balgam söktürücü bitkiler, balgam çeşitli sebeplerle salgılanır. Bazen bir hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkarken, bazen solunum yolundaki tahrişten dolayı oluşabilir. Belirli miktarda balgam çıkarma normal kabul edilse de, balgamın kıvamının yoğunlaşması atılmasını güçleştirir. Bu durumda balgam söktürücü bitki çaylarından destek alınabilir. Özellikle grip gibi hastalıklarda bol suyun içilmesi, ıhlamur, adaçayı gibi bitkilerden destek alınması yararlı olur. Ancak balgam söktürücü bitkiler balgamın rengine, kıvamına göre kullanılmalıdır. Eğer balgamda kan olursa ihmal edilmeden bir uzman desteği alınmalıdır. Balgamın doğal yollarla atılması için kullanacağınız yollar rengine göre uygulanmalıdır. Gerektiği takdirde tıbbi tedavilere yönelmek en uygunudur.

  Balgam söktürücü bitkiler nelerdir

  Doğadaki bazı şifalı bitkilerin balgam söktürücü özellikleri vardır. Bilinen en iyi balgam söktürücü bitki olarak uzmanlar tereyi gösterirler. Bu nedenle terenin sabahları ve akşamlar üzerine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaparsanız, idrar yollarında hafif bir yanma etkisi gösterecektir. Tere hem balgam sökmeye, hem de idrar yollarını temizlemeye karşı son derece yararlıdır.

  Bitkisel ürünlerle balgam sökmek isteyenler ısırgan otu, meyan kökü, ıhlamur, zencefil gibi bitkilerden yaralanabilir. Her gün tüketilecek 1 yemek kaşığı ısırgan otu, balgam sökmede etkili olur. Bunu üzüm suyuyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bitkisel akciğerlerin temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden balgam söktürdükleri gibi, buna sebep olan hastalıkların iyileşmesinde de etkili olurlar. Özellikle antimikrobiyal etkisi olan bitkiler balgam oluşmasını sağlayan hastalıkların iyileşmesinde vücuda destek verir.

  Balgam söktürücü bitkisel çaylar

  Kekik çayı: Kekik eskiden beri soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan bir bitkidir. Balgam sökücü etkisiyle öksürüğün neden olduğu kasılmaları hafifletmekte etkilidir. Günde bir fincan kekik çayı içerek, boğazınızı rahatlatabilir, midenizdeki olumsuz etkilere son verebilirsiniz. Vücutta terleme etkisi yaratarak, rahatlamayı sağlar ve ağrıları dindirir.

  Nane çayı: Akciğer hastalıklarında, öksürük tedavisinde destekleyici bir bitki olan nane, aynı zamanda balgam söktürücü etkiye sahiptir. Göğsü yumuşatır, bulantıyı keser, kas ağrılarında rahatlatıcı etkiye sahiptir. Öksürükte nanenin kaynatılarak buharının solunması da, nefesi açan etkiye sahiptir.

  Rezene çayı: Rezene vücudu rahatlatıcı etkiye yol açan bir bitkidir. Boğazı yumuşatarak, özellikle bronşit gibi sebeplerle ortaya çıkan öksürük ve balgam sorunlarında yararlı olur.
  Balgam Söktürücü Bitkiler
  Anason çayı: Anasonu çay gibi demleyerek buharını solumak, solunum yollarını yumuşatır, öksürükle birlikte balgamın sökmesine yardımcı olur.

  Okaliptüs çayı: Bu bitki balgam sökücü, boğazı rahatlatıcı ve yumuşatıcı etkiye neden olur. Düzenli içildiğinde balgamın kolay atılmasını sağlar.

  Melek otu çayı: Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında, burun tıkanıklığı ve yüksek ateşte yararlı olan bitkinin çayı akciğerleri ısıtıp uyarır. Bu balgamın atılmasında faydalı olur.

  Meyan kökü çayı: Enfeksiyon giderici ve balgam sökücü etkisi olan bitkinin çayını demleme usulüyle hazırlayabilirsiniz. Hem solunum yolu hastalıkları, bronşit ve astım tedavisinde etkili olan meyan kökü, hem de öksürükle birlikte balgamın atılmasında yararlı olur.
  ]]>
  Balgam Söktürücü https://www.balgam.org/balgam-sokturucu.html Mon, 10 Dec 2018 03:14:25 +0000 Balgam söktürücü, vücutta oluşan balgamın atılmasında sorun yaşanıyorsa gerek tıbbi ilaçlarla, gerekse doğal bitkisel ürünlerle balgamın dışarıya atılmasını sağlar. Balgamın yoğunlaşması vücuttan atılmasını zorl Balgam söktürücü, vücutta oluşan balgamın atılmasında sorun yaşanıyorsa gerek tıbbi ilaçlarla, gerekse doğal bitkisel ürünlerle balgamın dışarıya atılmasını sağlar. Balgamın yoğunlaşması vücuttan atılmasını zorlaştırır. Normalde vücut kendi verdiği tepkiyle yani öksürükle balgamı söker. Ancak balgam enfeksiyon gibi nedenlerle yoğunlaşırsa, öksürükle dışarıya atılamaz. Bu durumda en doğal yaklaşım bol su içilmesidir. Su içmek balgamın incelmesine yardımcı olur.

  Balgam söktürücü ne zaman kullanılmalı

  Balgam söktürücü ilaçların ya da bitkisel ürünlerin kullanımından önce balgamın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Çünkü enfeksiyonel bir hastalıktan, bronşit, astım, zatürre gibi hastalıklardan kaynaklanan balgam olduğunda, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Eğer kirli hava koşullarından, grip gibi rahatsızlıklar nedeniyle balgam sorunu yaşanıyorsa, toz olarak ya da suda eriyen tabletler şekilde olan balgam söktürücü ilaçlar doktor tavsiyesiyle kullanılabilir. Bebeklerde, çocuklarda oluşan balgam içinde özel şurup şeklinde hazırlanan balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda en fazla kullanılan balgam söktürücü ilaçlar asist ve mucolator adlı ilaçlardır. Eğer akciğerlerde hırıltı sorunu varsa bu durumda balgam söktürücü kullanmak yerine antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Bu şekilde iltihap kurutularak vücut rahatlatılır.

  Balgam söktürücü olarak bitkisel yollardan da faydalanılabilir. Bunun için genellikle bitkisel çaylar tercih edilir. Boğazı rahatlatan, öksürüğün olumsuz etkilerini ortadan kaldıran ve balgamın kıvamını açan bitkilerden faydalanılır. Balgam normalde vücutta salgılanan bir sıvıdır. Kıvamı açık, rengi de açık berraktır. Tek başına bu özellikleri taşıdığında hastalık olarak görülmez. Çünkü vücuda giren zararlı maddeler balgamla birlikte dışarıya atılır. Ancak balgamın renginde koyulaşma, kıvamında yoğunluk meydana gelirse, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.
  Balgam Söktürücü
  Balgamın rengi grimsi siyaha yakın tonlarda olursa, üst solunum yollarının kirli havadan, tozdan, kömür gibi maddelerden etkilendiği anlaşılabilir. Bu durumda balgam söktürücü ilaçların kullanılması ve buna sebep olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Bunu ihmal etmek üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini arttıracaktır. Akciğerle alakalı rahatsızlıklarda ise, balgam rengi kırmızıya çalar. Bu durumda gelişigüzel balgam söktürücü kullanmak yerine uzman bir doktor desteği alınmalıdır.

  Balgam sorunu olan hastalarda ciddi bir sorun tespit edilemezse, nasetil, ambroksol gibi sistein içeriği olan ilaçlar, şuruplar tavsiye edilir. Bunun yanında destekleyici olarak ıhlamur, bal ve limon, zencefil, adaçayı, ısırgan tohumu, kekik, nane gibi bitkilerle hazırlanmış çaylar içilebilir. Bunlar düzenli şekilde kullanıldığı zaman balgam atılması daha kolay olur. Özellikle fazla ilaç seçeneği olmayan gebe kadınlarda, çocuklarda bitkisel çaylar faydalı olur. Ancak bunların doktora danışılarak kullanılması gerekir.
  ]]>
  Balgam https://www.balgam.org/balgam.html Mon, 10 Dec 2018 10:11:23 +0000 Balgam, trake borusu aracılığıyla akciğerlere giden bir salgıdır. Buna aynı zamanda mukus denir. Balgamın oluşma nedeni trake borusuna kaçmış toz gibi zerreciklerin balgama yapıştırılması ve dışarıya atılması içindir. T Balgam, trake borusu aracılığıyla akciğerlere giden bir salgıdır. Buna aynı zamanda mukus denir. Balgamın oluşma nedeni trake borusuna kaçmış toz gibi zerreciklerin balgama yapıştırılması ve dışarıya atılması içindir. Trakede bulunan iki grup hücreden goblet hücresi balgamı üretir. Goblet hücrelerinin yanındaki tüycüklerin olduğu silia hücrelerde tek yönde hareket ederek bu balgamın dışarıya atılmasını sağlar. Balgam normalde sudan oluşur ve ve rengi saydamdır. Ancak vücuttaki hastalıkların etkisiyle balgamın iltihaplı hale gelmesi yapısını ve rengini değişime uğratır. Özellikle zatürre, bronşial astım, bronşit gibi akciğerleri etkileyen hastalıklarda balgam yoğunluğu arttığı gibi, rengi de koyulaşır. Koyulaşan balgam silia hücreleri tarafından dışarıya atılmakta zorlanır. Eğer balgamın atılmasında bu sorun yaşanırsa, kişide öksürük başlayarak balgam atılmaya çalışılır. Bu durumda kişiye uygulanan ilaç tedavisinde amaç balgamın yoğunluğunun azaltılmasıdır. Bu tedavi sürecinde alınan sıvı miktarının arttırılması da, balgamın yoğunluğunu azaltan önemli bir etkendir.

  Balgam çeşitleri nelerdir

  Sümüksü balgam: Bu tür balgam pelte görünümde, üzeri köpüklü ve berrak renkte olur. Kişide müzmin bronşit olduğunda, bu iltihap oluşturmadığı zaman genellikle bu türde balgam oluşur.

  Sümüksü ve cerahatli balgam: Bu balgamın sümüksü ve cerahat içeren bir yapısı olur. Normalden bulanık olan bir rengi olur. En fazla görülen balgam türü budur. Bronşit hastalığı iltihaplanma etkisi gösterdiğinde görülen bu balgam kişinin tedaviye alınması gerektiğini gösterir.

  Cerahatli balgam: Bu aşamadaki balgamın hemen hemen tamamı cerahat içerir. Vücuttaki mikrobun türüne bağlı olarak balgamın rengi sarı ve yeşil tonlarında olur. Özellikle verem, zatürre, bronşların genişlemesi, müzmin bronşit gibi rahtsızlıklarda cerahatli balgam görülür. Bronşit hastalığı olursa yumuşak kıvamda, köpüklü balgam oluşurken, zatürre hastalığında rengi koyu olan, yer yer kanlı görülen balgam oluşur.

  Kanlı balgam: Bu balgam türü hastalarda akciğer kanseri olduğunda, boğmaca, verem, bronşit gibi hastalıklarda ortaya çıkar. Eğer rengi pembe, köpüklü ve sulu olan balgamla beraber hastada nefes alma zorluğu yaşanırsa ve akciğerde su toplanmışsa bu kalp hastalıklarına, balgamın miktarında artış oluyorsa bronşlarda genişleme ya da verem hastalığı düşünülmelidir.

  Siyah, gri renkte balgam: Bu türdeki balgam kişinin kirli hava soluması neticesinde oluşur. Daha çok kömür madeni çalışanlarında böyle balgam çıkarılır. Vücuda giren siyah toz zerrecikleri balgamla dışarıya atılmaya çalışılır.

  Yalancı balgam: Buna yalancı balgam denmesi burundan, boğazdan, mide ya da sinüslerden gelen sümüksü kıvamda olan salgının balgam olarak görülmesinden kaynaklanır. Yapısı balgamı andırdığı için yalancı balgam denir. Ancak balgam akciğerlerden ve bronşlardan öksürükle birlikte gelen bir salgıdır.

  Balgam
  Balgamın yoğunluğunu azaltan ilaçlar nasıl etki eder

  Balgam yapısı yoğunlaştığında kullanılan ilaçların etken maddesi asetil sisteindir. İlaçların kullanımı genellikle suyun içinde eritilerek olur. Bunlar tablet ya da toz halindedir. İlaçların mukolitik özelliği vardır. Bunlar balgamın daha akışkan olmasını sağlar. Ayrıca ekspektoran özellikte olurlar. Bu sayede silia hücrelerinin daha aktif olmasına yardımcı olurlar. Antioksidan özellikleri nedeniyle de, vücuttaki zararlı radikalleri yakalar, onları etkisizleştirmeye çalışırlar. İlaçların bu etkileri genel olarak vücut sağlığını korumada etkilidir. Etken maddesi olan asetil sistein vücutta gluatyona dönüşür. Bu balgamın sitoprotektif özelliğidir.

  Balgamın tehlikeli olduğu durumlar

  Vücudun balgam atması belli oranlarda normal]]> Kanlı Balgam https://www.balgam.org/kanli-balgam.html Tue, 11 Dec 2018 00:05:54 +0000 Kanlı Balgam, basit bir soğuk algınlığı ya da solunum yollarında yaşanan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Balgamın içine taze kanın karışmasıyla parlak kırmızı, eski bir kanın karışmasıyla da koyu kırmızı b Kanlı Balgam, basit bir soğuk algınlığı ya da solunum yollarında yaşanan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Balgamın içine taze kanın karışmasıyla parlak kırmızı, eski bir kanın karışmasıyla da koyu kırmızı bir renk oluşur. Aşırı sıcak tüketilen besinler, boğazdaki tahribatı artırır. Boğazında balgam sorunu yaşayan kişilerin yiyecekleri tüketmeden önce ısı kontrolü yapmaları gerekir. Ayrıca boğazda balgam olduğu dönemlerde fazla baharatlı ve acılı besinler tüketilmemelidir. Çok sıcak veya çok soğuk besin ve içeceklerden belli bir dönem uzak durulması gerekir. Kanlı balgam boğazda oluşan başka hastalıklara da sebebiyet verebilir. Bu hastalıklar, öksürük, bronşit, boğmaca, verem örnek gösterilebilir. Kanlı balgam değişik nedenlere oluşabileceği gibi kişinin daha önceden devam eden ve altta yatan bir hastalığın da sebebi olabilir. Kanlı balgama neden olan rahatsızlık daha çok bronş genişlemesinde görülür. O nedenle uzman doktor tarafından detaylı  bir inceleme yapılması gerekebilir. Bunun için kanlı balgam görülen kişiye ilk olarak klinik muayene ve bronkoskopi yapılmalıdır. Belli aralıklarla rutin olarak takip edilmelidir. 

  Kanlı Balgamın Başlıca Nedenleri

  Verem: Hastalığın geçmiş öyküsü, bulaşma öyküsü ve hastanın genel sağlık durumu incelenmelidir. Klinik muayenede yüksek ateş ve öksürük tespit edilirse tomografi ve radyografi çekilmesi gerekir. Birincil veremde, lenf bezi vereminde ve vereme bağlı gelişen bronş daralmalarında, iltihaplanmalarında kanlı balgam görülme olasılığı yüksektir. Bu tür durumlarda kanlı balgam özellikle sabahları çok sık görülür. Yoğun balgama geçmeyen öksürük de eşlik edebilir. Bronkoskopi sonucu ur tespit edilirse parça alınarak biyopsi yapılması gerekebilir. Akciğerdeki tümörler diğer bölgelere yayılarak kanlı balgama neden olabilir.

  Bronşit İltihabı: Çekilen röntgen filminde her hangi bir hastalık belirtisi görüntülenmezse kanlı balgam bronşların iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Astım ve bronşlarda oluşan mantar hastalığı iltihaba yol açabilen sebepler arasında sıralanabilir. Bu tür rahatsızlıklarda görülen kanlı balgamın rengi siyaha yakın olur. Bu durumda hasta detaylı incelemeye alınmalıdır. Kalp atışları belirli rutinlerde dinlenmeli ve tamamlayıcı muayenelerin yapılması gerekir. 

  Kanlı Balgam

  Enfeksiyona Bağlı Akciğer Hastalıkları: Balgam genellikle kusma ile birlikte gözlenir. Vücuttaki akciğer apsesi ve bakteri nedeniyle vücutta oluşan akciğer hastalıkları da kanlı balgama neden olabilir. Röntgen filmi çekilerek hastalıkların varlığı tespit edilebilir. Ayrıca bir darbe sonucu kaburgalarda yaşanan kırıklar ve akciğerin yaralanması da kanlı balgama neden olabilir.


  ]]>
  Hamilelikte Balgam Söktürücü https://www.balgam.org/hamilelikte-balgam-sokturucu.html Tue, 11 Dec 2018 12:54:02 +0000 Hamilelikte balgam söktürücü, balgam atmak solunum yollarında bulunan enfeksiyonlar için faydalı ve zararsız olabilir ama hamilelikte durum biraz farklıdır. Anne adayının balgam çıkartmak için şiddetli öksürmesi bebek için Hamilelikte balgam söktürücü, balgam atmak solunum yollarında bulunan enfeksiyonlar için faydalı ve zararsız olabilir ama hamilelikte durum biraz farklıdır. Anne adayının balgam çıkartmak için şiddetli öksürmesi bebek için risk oluşturur. Anne adayı öksürüğün şiddeti ile nefessiz kalabilir veya öksürme esnasında karında şiddetli sarsıntıya neden olabilir. Bu durum da bebeğin kordona dolanmasına sebep olabilir. Şurup formatında olan balgam söktürücü ilaçlar genelde hamilelere önerilmez. Onun yerine bitkisel çaylar tavsiye edilir. Bitkilerden hazırlanan bu çaylar ciğerlerin temizlenmesinde aktif rol oynamaktadır. Ayrıca boğazı yumuşatarak zorlanmadan balgamın atılmasını sağlar. Bazı bitkilerin balgam söktürücü özelliğinden ötürü vücutta oluşan hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Bu çaylar: 

  Nane Çayı: Akciğer ve öksürüğün tedavisinde en etkili bitkilerden bir tanesi de nanedir. Nanenin balgam söktürücü etkisinin yanı sıra kas ağrılarına ve bulantılarına da iyi gelen özellikleri vardır. Naneyi bir cezve içerisinde suyla birlikte kaynatmak daha sonra süzerek içmek yeterlidir. Tercihe göre çaya limon da ilave edilebilir. Naneyi bu şekilde çay olarak tüketmek boğazları yumuşatacak ve öksürüğün geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca naneyi bir miktar suda kaynatarak suyun buharını solumak ciğerleri açmak için etkili bir yöntemdir. 

  Kekik Çayı: Kekiğin balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük ile boğazda oluşan kasılmalar hafifletir. 

  Rezene Çayı: Rezene çayı boğazı yumuşatarak balgamın rahatça atılmasına ve bronşit nedeni ile ortaya çıkan öksürüğe birebirdir. 1 su bardağı kaynamış  suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezene atılarak  5-10 dakika demlemek yeterli olacaktır. Demleme süresini ne kadar uzun tutulursa çay da o kadar kuvvetli olur. 

  Anason Çayı: Anason çayı için havanda hafifçe dövülmüş 1-2 çay kaşığı anason 1 bardak kaynar suyla karıştırılır ve demlenmesi için yaklaşık 8-10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Anason çayının sadece buharını solumak bile ciğerlerin yumuşamasını sağlar ve balgamın çok zorlanmadan hafif bir öksürük ile dışarı atılmasına yardımcı olur. 

  Hamilelikte Balgam Söktürücü

  Melek Otu Kökü Çayı: Melek otunun en az 9 türü vardır. Her bölgede yetişen melek otunun farklı özelliklere sahip olması farklı hastalıkların tedavisinde de kullanımını artırır. Burun tıkanıklığı ve üst solunum yolu hastalıkları için oldukça etkili bir bitkidir. Melek otu çayı akciğerleri ısıtarak uyarır. Bu sayede balgam vücuttan atılır. 

  Okaliptüs Çayı: Okaliptüs tüm bitkiler arasında balgam söktürücü etkisi en çok bilinen bir bitkidir. Bu çay boğazların yumuşamasını sağlayarak boğazda oluşan balgamın atılmasına yardımcı olur. Okaliptüs çayı 2 bardak su kaynatılır ve kaynayan suyun içine 5 adet okaliptüs yaprağı atılarak yaklaşık 5 dakika bekletilerek demlenir.

  Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü enfeksiyon ve balgama karşı etkisinin yanı sıra astım, bronşit ve solunum yolları ile gelişen hastalıkların bitkisel tedavisinde oldukça etkilidir. Meyan kökü çayı için 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı meyan kökü karıştırılır ve 20 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra süzülerek tüketilir. 

  Ayrıca balgam söktürücü olarak hamilelere ılık ballı süt, oda sıcaklığında sıkılmış elma suyu da  tavsiye edilebilir. Balgama bağlı oluşan öksürüğün şiddetini azaltmak için pekmez ve zencefil ile karıştırılmış bal da tüketilebilir. 

  ]]>